איך להימנע מסתימה בצנרת?

By | אפריל 22, 2014


איך להימנע מסתימה בצנרתאין סיבה להמתין לפני טיפול בצנרת וכדאי לזכור כי כל עיכוב עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים. במאמר הבא נסביר איך מונעים סתימה בצנרת ונביא טיפים לתחזוקה נכונה

סתימה בצנרת יכולה לפגוע באיכות החיים באופן משמעותי. השלב הראשון של הסתימה הוא המתסכל ביותר, היות ולא ניתן להשתמש בצנרת גם לצרכים בסיסיים. בשלב השני ומיד לאחר הטיפול בסתימה נאלצים הלקוחות להיפרד ממאות שקלים עבור טיפול, תחזוקה והחלפה של הצנרת. כל אלו הופכים את הסתימה לחוויה בלתי נעימה. מצד שני, אפשר למנוע מראש את עוגמת הנפש באמצעות הקפדה על מספר כללים.

שימוש בצנרת דורש הטמעה של הרגלים נכונים. יש להימנע מהשלכת ניירות או חומרים מתכלים אל האסלה, לחנך גם את הילדים ולספק דוגמא אישית. ההרגלים לשימוש נכון בצנרת קיימים גם בכיור של המטבח, באמבטיה ובחדרי השירות. חשוב מאוד לבדוק מה נכנס אל הצנרת ולמנוע כל מצב לא נעים של סתימה. הצנרת מוגבלת מבחינת ההיקף והעומס אותו היא מסוגלת להכיל. תפקידו של בעל הבית הוא לוודא כל הזמן את הפעילות של הצנרת, ולהזמין איש מקצוע בכל מקרה של תקלה.

טיפים לתחזוקה נכונה של הצנרת

מי שרוצה להימנע מסתימה בצנרת צריך לדאוג לתחזוקה נכונה במספר שלבים:

1. פירוק הסיפון – הבסיס של מניעת סתימות הוא ניקוי תקופתי של הסיפון. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין צורך בכלים מיוחדים על מנת לפרק את הסיפון. ברובן המוחלט של הצנרות הסיפון מחובר אל הכיור באמצעות פלסטיק אותו ניתן לסובב. יש להציב שקית או פח אשפה מתחת לצנרת, לפרק את הסיפון ולנקות אותו היטב על מנת למנוע הצטברות של לכלוך.

2. הסרת שומנים ושאיבת לכלוך – אפשר לדאוג לניקיון של הצנרת ברמה יומית או שבועית באמצעות חומרים ייעודיים להסרת שומנים, או שאיבת לכלוך עם פומפה. אמצעים אלו חייבים להימצא בכל בית ושימוש קבוע בהם מונע את רוב הסתימות.

3. הזמנת אינסטלטור – הטעות הנפוצה ביותר של תחזוקת צנרת היא שימוש בכלים ובשיטות לא מקצועיות. מי שאינו בקיא בתחום האינסטלציה צריך להימנע מביצוע של הטעות הזו. יש להזמין אינסטלטור לצורך בדיקה של הצנרת כבר כאשר המים מתחילים להיערם. כפי שהוזכר, אין סיבה להמתין עד לסתימה מוחלטת של הכיור, הביוב או האסלה. עדיף להזמין אינסטלטור לביקור ראשוני ולהשוות בין הצעות מחיר, מאשר לחכות לשעת חירום ולהתפשר על עבודה לא מקצועית.

באילו מקומות נדרשת תחזוקה של הצנרת?

טעות נפוצה נוספת היא התעלמות מבעיות צנרת בעסק או בבניינים משותפים. דווקא במקומות מן הסוג הזה עלולה הסתימה להחמיר תוך זמן קצר, לפגוע באיכות החיים ולהגיע אל תוך הדירות או המשרדים. לסיכום, התחזוקה של הצנרת נדרשת בכל מקום והיא חלק בלתי נפרד מתפעול מערכת הביוב והמים העירונית.